Zobacz również

Czy twoja karma dla kota ma zboża? Jeżeli tak, czas ją zmienić

Dodano: 2016-07-17 Przez: admin


 
Powiedzenie, które mówi „jesteś tym, co jesz”, dotyczy także zwierząt. Jeżeli chcesz dać swojemu kotu długie i zdrowe życie, pamiętaj o tym, jak ważna jest jego odpowiednia dieta. Niestety, w sprzedaży znajduje się dużo słabej jakości karm, które nie odpowiadaj kocim potrzebom żywieniowym. Jak ich unikać?
 
Koty to drapieżniki, nawet wtedy, gdy śpią słodko w domu. Jeżeli wobec tego chcesz podarować kotu pyszną i zdrową karmę, wybierz taką, która będzie odzwierciedlała jego dietę w dziczy. Dieta kota bazuje przede wszystkim bazuje na mięsach i tłuszczach, natomiast prawie w ogóle nie zawiera węglowodanów z roślin. Wobec tego karma dla kota także powinna mieć podobny skład.
 
Jak rozpoznać karmę złej jakości?
Przede wszystkim zwiera ona niewielkie ilości mięsa i duże ilości zbóż. Często na początku składu można znaleźć takie zapisy jak: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego min. 4%, zboża – pszenica, ryż, warzywa i inne produkty pochodzenia roślinnego.
 
Jak widać, skład takiej karmy nie odpowiada kociej diecie, ponieważ zawiera większość zbóż oraz warzyw, natomiast tylko symboliczny dodatek produktów pochodzenia zwierzęcego, które zwykle są niskiej jakości, na przykład jako mączka kostna, mączka mięsna czy też odpady po przetworzonym mięsie.
 
Niskiej jakości karmę można również rozpoznać po niskiej cenie – zwykle za 1 kilogram takiej karmy płaci się około 5-10 złotych.
 
Czym zdrowo karmić kota?
Co wobec tego wybrać dla swojego zwierzaka? Najlepszym zakupem są karmy bezzbożowe dla kotów, które nie zawieraj dodatku zbóż i bazują na wysokiej jakości mięsie i innych produktach pochodzenia zwierzęcego. Niektóre z nich zwierają także dodatek ziemniaków, groszku czy innych warzyw oraz owoców, niemniej jednak ich ilość jest niewielka. Karmy tego typu zawierają też bogactwo składników dodatkowych – witamin, minerałów, tauryny, zdrowych olejów, na przykład z łososia.
 
Tego rodzaju karmy dla kota można kupić przede wszystkim w dobrych sklepach zoologicznych. Cena za kilogram wynosi przeważnie od 15 złotych aż do 35 złotych w przypadku karm premium, które bazują tylko na składnikach pochodzenia zwierzęcego.
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy