Teatr Obojga Narodów. Rekonstrukcja dramaturgii, propozycja realizacji oraz wymiana zespołów teatru stodolanego Polski Wschodniej.

W 2017 r. w miejscowości Policzna miało miejsce uroczyste otwarcie sali teatralnej Instytutu Teatru Przedmiotu w stodole, wydarzenie transmitowała TVP Kultura. Od tego czasu dwa razy do roku w wakacje Instytut organizuje darmowe spektakle dla mieszkańców wsi, turystów i wczasowiczów, którzy spędzają czas w Puszczy Białowieskiej i okolicach. Chcielibyśmy z racji coraz liczniejszych odwiedzin scenę w stodole im. E. G. Craiga uczynić stałym punktem aktywności teatralnej na mapie Podlasia i zaproponować w miarę możliwości regularny repertuar na okres letni, a scenę wypełniłyby spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przed każdym spektaklem wprowadzenie w tematykę i techniki realizacyjne teatru, a kończąc dyskusją i warsztatową możliwością poznania zaplecza teatru. W okresie wakacyjnym nie ma żadnej stałej oferty teatralnej w promieniu dwustu kilometrów. Wiele osób pyta o możliwość twórczego spędzenia czasu wakacji, chcemy to umożliwić.

Instytut Teatru Przedmiotu nieformalnie od 2007 roku organizuje warsztaty, kursy sztuki lalkarskiej i spektakle niezależnych artystów teatru przedmiotu. Od 2017 roku posiada własną scenę i osobowość prawną w Stodole w Policznej. Wielu artystów teatru przedmiotu od marca 2020 roku straciło możliwość gry i prezentacji swoich prac, zamknięte teatry, odwołane festiwale, etc. Również widz stracił możliwość obcowania z teatrem. Nawet widz, który rzadko obcował z kultura po prawie roku posuchy odczuwa brak ofert kulturalnej. Scena w Stodole z wariantem prezentacji wybranych spektakli online będzie możliwością powrotu do regularnej gry i pracy artystów oraz spotkań widza z niezwykłym teatrem. Wariant online będzie zarówno rodzajem promocji zadania, dokumentacji oraz alternatywy kiedy nie ma możliwości dotarcia na miejsce gry. To propozycja obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie dla osób, które nie mają możliwości i nawyku wyjazdu do Warszawy w celu pokazania teatru swoim dzieciom. Pokazania im kulisów i warsztatu pracy w teatrze przedmiotu (lalki, maski, cienie, figury ruchome). Scena w stodole czy teatr stodolany to nawiązanie do żywej od XVII do początków XX wieku tradycji wiejskiego teatru w stodołach na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego czyli właśnie na terenie gdzie mieści się tenże teatr. Realizacja tego zadania sprawi, że ten rejon Podlasia prócz niewątpliwych atrakcji przyrodniczych posiadał też będzie ofertę kulturalna na czas wakacji i to ofertę w miarę możliwości regularną, przewidywalną. Pozwoli ona stworzyć i zintegrować rozproszone lokalne środowisko osób zainteresowanych edukacją kulturalną, lepiej rozpoznać ich potrzeby i bolączki i jeszcze lepiej przygotować w następnych latach ofertę im dedykowaną. Zadanie zakłada realizację 14 spektakli teatralnych, 14 krótkich wykładów o teatrze wprowadzających w tematykę sztuki i technikę realizacji oraz 14 zakulisowych spotkań po spektaklach o charakterze warsztatowym z moderowanym dialogiem z widzem.

 

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"

 

                

Spotkanie z muzyką, teatrem, filmem na terenach przygranicznych

Instytut Teatru Przedmiotu oraz Fundacja Harmonicznego Chaosu
zapraszają na premierowy pokaz spektaklu
Kobieta z Wydm
Walny-Teatr
inspirowany powieścią wybitnego pisarza Abe Kobo
Scenariusz i inscenizacja – Adam Walny
Rzeźby kinetyczne – Piotr Bożyk
Muzyka – Chiao–Hua Chang
Witraże - Adam Walny
Światło – Mariusz Cholajda
Występują – Adam Walny, Mariusz Cholajda
Wstęp wolny. 

Dofinansowano z Budżetu Państwa ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Dołącz do wydarzenia

Podkategorie

To projekt ingerencji sztuki i artystów w życie wsi i miasteczek Podlasia. Nasz projekt adresowany jest do wszystkich mieszkańców i ma zbudować przestrzeń wspólnych działań, zawierającą się w trzech różnych sposobach aktywności: zabawy, twórczości, nauki. Proponujemy warsztat malarstwa, rzeźby interaktywnej, warsztaty muzyczne, cyrkowe i ceramiczne. Zajęcia będą prowadzone przez świetnie wykształconą i doświadczoną kadrę. Każdy dzień zwieńczony zostanie spektaklem teatralnym na najwyższym poziomie. Akcji towarzyszyć będzie wystawa rzeźby interaktywnej z przewodnikiem.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020”

„Zacznij od Bacha to projekt popularyzacji sztuki teatru przedmiotu w środowiskach wiejskich; projekt jej żywej i twórczej obecności w otwartej przestrzeni publicznej. W programie, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem lokalnych partnerów (domów kultury, Instytucji pozarządowych oraz nieformalnych grup artystycznych) znalazły się: warsztaty tańców barokowych, warsztaty teatralne i spektakle teatralne poświęcone osobie i twórczości Jana Sebastiana Bacha. Każdy spektakl poprzedzało wprowadzenie w tematykę używanej techniki teatralnej czyli opis autorskiej techniki nadmarionety klawiszowej oraz krótka nota dotycząca dwóch bohaterów przedstawienia Glena Goulda i Jana Sebastiana Bacha.