Instytut Teatru Przedmiotu oraz Fundacja Harmonicznego Chaosu
zapraszają na premierowy pokaz spektaklu
Kobieta z Wydm
Walny-Teatr
inspirowany powieścią wybitnego pisarza Abe Kobo
Scenariusz i inscenizacja – Adam Walny
Rzeźby kinetyczne – Piotr Bożyk
Muzyka – Chiao–Hua Chang
Witraże - Adam Walny
Światło – Mariusz Cholajda
Występują – Adam Walny, Mariusz Cholajda
Wstęp wolny. 

Dofinansowano z Budżetu Państwa ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Dołącz do wydarzenia

 


Ilość miejsc ograniczona.
wykorzystujące rzeźby kinetyczne (grawitacyjne), figury witrażowe
i elementy teatru cieni przedmiotów.
Spektakl to dwie historie prowadzone polifonicznie, które łączy wspólny temat – kuszenie. Pokusa pojawia jako konsekwencja ucieczki nazwanej poszukiwaniem. Pojawia się w miejscu ustronnym, pustynnym. To pokusa władzy, pokusa życia wiecznego i pokusa mocy. Pierwsza historia to opowieść artysty, który usprawiedliwia swe istnienie tworzonym dziełem sztuki. Druga historia to rzecz o naukowcu, który pragnąc dostać się na karty encyklopedii, wyrusza na poszukiwanie nieznanego gatunku owada. I tym warunkuje sens swego istnienia. Obaj doświadczają niemocy, kruchości i niewoli. Obaj ulegają pokusie, mając świadomość, że pokusie nie uległ tylko Jeden Taki, co na krzyżu skończył. Ale to inna historia.
Adam Walny – absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej; reżyser i twórca autorskiego teatru przedmiotu; dwadzieścia pięć lat na scenach Polski i Europy, wielokrotnie nagradzany
i wyróżniany; autor wielu oryginalnych technik teatru przedmiotu (marionety podwodne, pałuby zmechanizowane, figury – instrumenty, lalki witrażowe, kino manualne). Założyciel Instytutu Teatru Przedmiotu w Policznej.
Piotr Bożyk – profesor krakowskiej ASP. Zajmuje się projektowaniem produktu, wystaw
i projektowaniem graficznym. Jest współorganizatorem Biennale Sztuki Projektowania w Krakowie (pierwszej takiej imprezy w Polsce). Jest twórcą̨ i kierownikiem Pracowni Projektowania Konceptualnego na WFP ASP w Krakowie. Swoje interaktywne rzeźby kinetyczne wystawiał na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują̨ się̨ w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
Chiao–Hua Chang – urodzona na Tajwanie, mieszkająca w Wiedniu wirtuozka instrumentu
o nazwie Erhu. Komponuje, gra i improwizuje na wielu oryginalnych tajwańskich instrumentach.
W Polsce usłyszeć ja można w projektach muzycznych z Przemysławem Strączkiem.
Mariusz Cholajda – twórca autorskiego teatru Teatr Monitoring, a obecnie Teatr HaCha. Tworzy, gra na scenie, reżyseruje, obsługuje technikę, organizuje i koordynuje już od 29 lat. Z wykształcenia filozof i menadżer kultury. Założyciel Fundacji Harmonicznego Chaosu. Jego prace cechuje podmiotowe podejście do materii światła i dźwięku.