Zacznij od Bacha

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020”

„Zacznij od Bacha to projekt popularyzacji sztuki teatru przedmiotu w środowiskach wiejskich; projekt jej żywej i twórczej obecności w otwartej przestrzeni publicznej. W programie, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem lokalnych partnerów (domów kultury, Instytucji pozarządowych oraz nieformalnych grup artystycznych) znalazły się: warsztaty tańców barokowych, warsztaty teatralne i spektakle teatralne poświęcone osobie i twórczości Jana Sebastiana Bacha. Każdy spektakl poprzedzało wprowadzenie w tematykę używanej techniki teatralnej czyli opis autorskiej techniki nadmarionety klawiszowej oraz krótka nota dotycząca dwóch bohaterów przedstawienia Glena Goulda i Jana Sebastiana Bacha.

 

 

 

Bryzgiel gm.Nowinka – Partnerem akcji był Dom Kultury w Nowince oraz OSP w Bryzglu. Akcja była promowana na plakatach i banerach Domu Kultury oraz w mediach społecznościowych administrowanych przez GOK oraz ITP. Miejscem Akcji była łąka za budynkiem OSP w Bryzglu oraz Sala Edukacyjna OSP Bryzgiel. Na warsztatach tanecznych i teatralnych była grupa zorganizowana młodzieży i dzieci, która nad jez.Wigry spędzała wakacje z opiekunami. Spektakl natomiast oglądała spora jak na warunki wiejskie i pandemiczne grupa ok. 80 widzów. Spektakl był transmitowany online i ten spektakl przed ekranami zgromadził, ku zaskoczeniu organizatorów i partnerów ponad dwa tysiące widzów.

 

Sejny – Tu partnerem był Dom Kultury, miejscem akcji była łąka za sklepem Biedronka w Sejnach. Akcja była promowana na plakatach i banerach Domu Kultury oraz w mediach społecznościowych administrowanych przez Instytut Teatru Przedmiotu i lokalny Dom Kultury. Na spektakl przyszło ok 15 osób. Na warsztatach były trzy osoby. Niewielka frekwencja związana była ze strachem przed pandemią. Większa publiczność oglądała spektakl online. Spektakl był transmitowany online.

Policzna – Instytut Teatru Przedmiotu postanowił jednym z miejsc akcji projektu uczynić swoją siedzibę. Spektakl odbył się w Sali Teatralnej Instytutu z zachowaniem wszystkich wytycznych Sanepidu. W spektaklu wzięły udział dzieci oraz okoliczni mieszkańcy. Warsztaty odbyły się dla dzieci, dorośli nie wzięli udziału. Spektakl obejrzało około 17 osób.

Serpelice – Akcja „Zacznij od Bacha” była częścią Nadbużańskiego Festiwalu „Gaducha” bowiem partnerem akcji był Dom Kultury w Sarnakach. Na festiwalu spędziliśmy dwa dni prezentując w plenerze spektakle, prowadząc warsztaty muzyczne i teatralne. Spektakle obejrzało około sześćdziesięciu widzów. Widzów z pewnością byłoby więcej, gdyby nie letnie oberwanie chmury, które pokrzyżowało plany na drugi dzień akcji.

Czeremcha – Partnerem akcji w Czeremsze był lokalny Dom Kultury. Spektakl i warsztaty odbyły się na terenie Domu Kultury. Partner zorganizował widownię i spektakl oglądała zorganizowana grupa ok trzydziestu dzieci i młodzieży z Hajnówki oraz lokalni aktywiści. Tu największym powodzeniem cieszyły się warsztaty taneczne z muzyką polskich polonezów aranżowanych przez ludowego skrzypka Witka Brodę. Warsztaty teatralne również zgromadziły maksymalną w tych warunkach liczną grupę młodzieży. W sumie akcja zgromadziła ok sześćdziesiąt osób zainteresowanych.

Supraśl – W Supraślu partnerem akcji było: Stowarzyszenie Okno, spektakl odbywał się na terenie Teatru Łątek w ogrodzie teatru przy ulicy Posterunkowej w centrum miasteczka. Spektakl zgromadził około trzydziestu widzów, warsztaty, które poprzedzały spektakl zgromadziły około sześciu osób. Akcję promowaliśmy poprzez plakaty i foldery wywieszone w mieście oraz na stronach internetowych organizatora i lokalnego partnera.